DIADAL szervezetfejlesztés
Jobb vezetők, jobb szervezetek, jobb vilàg!
Egyedi szervezetfejlesztés
Minden szervezetfejlesztés változás, de nem minden változás szervezetfejlesztés!
Szervezetfejlesztési filozófiánk:
Meggyőződésünk, hogy a szervezeti megújulás, a fejlődés és az eredményesebb működés elérését a tervszerű szervezetfejlesztés biztosíthatja. Tudjuk, hogy a szervezetfejlesztés módszerei megteremtik a lehetőséget a kompetenciák és a teljesítmény növelésére is. Hiszünk abban, hogy az adatalapú, irányított változtatás módot ad a múltbéli időszakhoz mérten hatékonyabb és rugalmasabb működés kialakítására és megszilárdítására.
- Cél a szervezet, azon belül az egyének teljesítményének javítása (jellemzően átfogó cél, gyors eredmény elvárással).
- Cél a szervezeti agilitás és reziliencia növelése (jellemzően közép távú cél, tartós eredmény elvárással).
- Cél a szervezet tagjainak folyamatos felkészítése, képessé tétele a változásokra. A szervezeti egységek, az emberek együttműködésének megerősítése (jellemzően rövid távú cél, gyors eredmény elvárással).
- Cél a szervezeti problémamegoldó és produktivitási képesség növelése (jellemzően közép- és hosszú távú cél, tartós eredmény elvárással).
A változásmenedzsment-megközelítés segít az embereknek és a szervezeteknek a jövőre összpontosítani, és megfelelő döntéseket hozni az elképzelés megvalósításához. A változásmenedzsment számos különböző tudományterülettel foglalkozik, a viselkedés- és társadalomtudományoktól az IT-ig és az üzleti folyamatokig. A Business Coach szervezetfejlesztési támogatása hathatós segítséget nyújt a változtatásban.
Azért nagyon fontos, hogy a megfelelő változáskezelési modellt válassza a szervezet, mert így segíthet a vezetőinek koncentrálni és az optimális zónában haladni a munkaköri feladataik mellett megjelenő változtatási tevékenységeik végrehajtása során.
Alább a legismertebb változáskezelési modelleket soroljuk fel:
- Kotter változásmenedzsment elmélete
- A McKinsey 7-S változáskezelési modellje
- PDSA ciklus
- Lewin változáskezelési modellje
- Nudge elmélet
- Kübler-Ross változási görbe
- Satir változáskezelési modell
- John Fisher változáskezelési modell
- ADKAR változáskezelési modell
- A Bridges átmeneti változáskezelési modellje
- Maurer 3 szintű ellenállási és változási modellje
- Lamarsh változáskezelési modell
- Kaizen változásmenedzsment modell
- A GE hétlépéses modellje
- Jick tíz lépéses modellje
A fenti lista ugyan nem teljes, mégis elgondolkodtató lehet az adott menedzsmentnek, hogy melyik lenne a legszerencsésebb választás. Sajnos gyakran csak a közismertsége alapján választanak modellt a döntéshozók. A leghatékonyabb módszer(ek) ismerete talán nem is a szervezet menedzsereinek a dolga, hiszen ha korlátos információk alapján hoznak döntést, annak jelentős lehet a jövőbeni ára (veszteségek, abortált változási folyamatok, céltévesztés, stb.).
A Business Coach nem csak a módszer kiválasztásában segít, hanem végigvezeti /végigkíséri a változáson a szervezetet (lásd: D.I.A.D.A.L. szervezetfejlesztés).
- Diagnosztikai mérések és visszajelzések
- Munkakör- és kompetencia-elemzés
- Munkakör-redesign
- Humánerőforrás központú vezetés
- Céltámogató, fejlesztő tréningek, workshopok
Struktúrára ható módszerek:
- Vállalati kultúra fejlesztése
- Csapatépítés
- Kockázatelemzés
- Centralizáció / Decentralizáció
- Csoportközi viszonyok fejlesztése
- Segítjük a végrehajtani kívánt változtatás típusának meghatározását (diagnózis felállítása).
- Támogatjuk a Megrendelőinket a legjobb változáskezelési modell kiválasztásában – az adott szervezet és a változás típusának megfelelően (modell-optimalizálás).
- Biztosítjuk a megfelelő (egyénre és struktúrára ható) módszereket, eszközöket. Biztosítjuk a tervezéshez, projektmenedzsmenthez, kommunikációhoz (stb.) a megfelelő képzéseket. Szakértői szinten is támogatjuk a változtatási/szervezetfejlesztési folyamatot.
A jól illeszkedő változáskezelési modellekkel és eszközökkel bármilyen, változással kapcsolatos akadály leküzdhető! Alább ismertetjük a Business Coach segítségével kezelhető főbb kihívásokat:
- Változás-tervezés.
- A változtatást megelőző és azt lekövető szervezeti diagnózisok (tesztek, 360 fokos értékelés, Belbin-felmérés és workshop, reverse mentoring, stb.).
- Assessment Center, Development Center vezetése.
- Szervezeti kompetenciarendszerek kidolgozása, bevezetése.
- Kompetencia-mérési programok létrehozása.
- Agilis teljesítményértékelési rendszerek kidolgozása, bevezetése és működtetés-támogatása.
- Tanácsadási szolgáltatás fúziók, stratégiaváltások, transzformációk és szervezeti problémák esetében is.
- HR stratégiai tanácsadás a toborzási folyamatok fejlesztésétől az outplacementig.
- Tanácsadás a korszerű, adatvezérelt HR szervezet megtervezéséhez, felépítéséhez és működtetéséhez.
- Coaching-szolgáltatások (egyéni, team, csoportos), coach képzések.
- Vezetőképzések (L1 – L5), coaching programok.
- Tréningek (soft skill fejlesztő programok), workshopok (célorientált programok).
- Motivációs térkép létrehozása.
- Kommunikációs események, rendezvények szervezése, moderálása.
- Csapatépítő programok (céges nap, family day, stb.).
Cummings és Worley (OD szakértők) XXI. századi megfogalmazása jól érzékelteti, hogy a Business Coachnál miért tartjuk fontosnak Partnereink – ezzel a komplex szolgáltatással történő – támogatását:
„Az OD (Organization Development) a magatartástudományok rendszerszemléletű alkalmazása a szervezeti stratégiák, struktúrák és folyamatok tervezett támogatására és fejlesztésére, így a szervezet eredményességének növelésére.”
DIADAL szervezetfejlesztési folyamat
Csoportos:
- Elégedettség/hangulat mérés
- Hálózatkutatás
- Emotional Culture Map (ECM)
- Fókuszcsoportos felmérés
- Rejtett erőforrások feltérképezése
- 360 fokos felmérés
- Személyiségtesztek: ProfilesXT, Hogan, MBTI/GPOP, DISC
- AC/DC
- Célkijelölő, stratégiai (vízió/misszió) workshop
- WorldCafe módszer
A döntéshozók a legfontosabb kritériumok (költségek, haszon, veszteségek, kockázat, biztonság) alapján kiválasztják a helyzethez, a szervezet saját képességeihez, lehetőségeihez mérten a legnagyobb valószínűséggel sikert biztosító, ún. „alfa- és béta alternatívát”.
- kreatív alternatívagyűjtési workshopok
- inspirációs előadások
- priorizáló és akcióterv készítő workshopok
- Egyéni és team coaching,
- Kompetenciafejlesztő tréningek,
- Action learning,
- Komplex fejlesztő programok,
- Együttműködésfejlesztő–intellektuális csapatépítés,
- Mentoring
- Tanácsadás
- Visszamérés a Diagnózis fázisban használt eszközökkel,
- Storytelling
Referenciáink
“Több körös kiválasztási folyamat eredményeként döntöttünk a Business Coach Kft-vel való együttműködésről. A Siemens Mobility kutatás-fejlesztési területén újonnan kinevezett vezetők és tehetségek részére indítottunk egy képzést 2019. őszén.
A 6* 1 napos oktatási tematikát a Business Coach dolgozta ki a Siemens Mobility által megadott szempontok alapján. Megbízóként fontos volt számunkra, hogy a Business Coach vegye figyelembe az IT terület sajátosságait, valamint a képzés szellemisége és szakmai színvonala tükrözze a Siemens által képviselt vállalati értékeket. A szakmai tartalom mellett hangsúlyoztuk, hogy nagyon gyakorlatias, a tréning teremből kilépve egyből hasznosítható tudást szeretnénk adni a kollégáknak.
Kiemelném, hogy szakmailag és emberileg is olyan oktatókat kaptunk, akik remekül passzoltak az IT-s szakemberek jellemzően introvertált személyiségéhez és analitikus gondolkodásához. A képzést egy nyitó és záró beszélgetéssel kereteztük, ahol a tréning résztvevői, az ügyvezetés és képző intézet is részt vett, közösen átbeszéltük az élményeket és tapasztalatokat. A hallgatók elégedettségét mértük, 90% fölötti eredményt mutatott, amit a szóbeli pozitív visszajelzések is megerősítettek.
Sikeres, őszinte kommunikáción alapuló, tartalmas együttműködést tudtunk kialakítani a Business Coach Kft-vel, nyitottak vagyunk a további közös munkára.”
Kazsik Judit HR BP – Siemens Mobility Kft.
“A 3 éves szervezetfejlesztési projektünk 2019-ben kezdődött. Egyszer sem kérdőjeleztük meg a döntésünket, hogy a Business Coach Kft-vel dolgozunk. A projekt célja az volt, hogy megfelelő folyamatokat, rendszereket hozzunk létre, professzionális, legújabb trendeknek megfelelően versenyképesen és fenntarthatóan működjünk, hangsúlyt fektessünk a rugalmasságra és az alkalmazkodóképességre, valamint hogy előtérbe kerüljön a pozitív attitűd és a soft skillek fejlesztése.
A Business Coach Kft. csapatának erőssége a rugalmas megközelítés és igényeink alapján testreszabott programok megvalósítása. Átfogó diagnózissal indultunk, amelyet digitalizált felmérések és eszközök segítségével végeztek. Az oktatók jól felkészültek, agilisek és megoldás-orientált gondolkodásmóddal segítették a fejlődésünket. Megkönnyítették az átalakulásunkat és a csapat most már teljesen természetesnek veszi az állandó változást.
Az eredményeket folyamatosan tapasztaljuk a közös program elindítása óta. 2020, a világjárvány-válság ellenére a legjobb üzleti évünk volt. Erősebb a csapatkohézió és együttműködés jellemzi a különböző üzleti egységeket. A csapat a 2020-as jól ismert nehézségek ellenére is motivált.”
Péter István – MOL PB
Egy fecske nem csinál nyarat
Kirúgás vagy tudásmegosztás?
Amikor a diagnózis megelőzi a tüneteket
A vezető kicsit szkeptikus volt, mondván összesen 14 fős a csapata, nem hiszi, hogy tudnak…
Kultúraváltás: kényelemből az alkotó versenyszellem felé?
Emlékszem, amikor egy 250 fős szolgáltató cégnél azt a feladatot kaptam, hogy változtatni kellene a kollégák munkakultúráján, mert finoman szólva „elkényelmesedtek”. ..
Témával kapcsolatos olvasnivalók:
https://www.hrportal.hu/hr/a-development-center-dc-az-ertekelo-kozpont-alapkerdesei-1-20150810.html